Olvassa el tanácsainkat, amelyekkel télen is megőrizheti gyepének egészségét!
MIT CSINÁLJON NEDVES TALAJ ESETÉN?

Ha enyhe és csapadékos idő köszönt be október-novemberben, a gyepfelületünk talaja valószínűleg meglehetősen nedves lesz! Ilyenkor a rendszeres levegőztetés az egyik legjobb ötlet.
A jobb vízelvezetés érdekében időnként érdemes a gyepfelületet levegőztetni kézi vagy gépi gyeplyuggatóval.
MIÉRT FONTOS ÖSSZESZEDNI A LEVELEKET?
Az első fagyokkal a levélhullás felgyorsul.
Fontos, hogy rendszeresen összegyűjtse őket, különösen, ha idén ősszel újra füvesített bizonyos területeket.
Ugyanis a lehullott levelek elfojtják az új fűszálakat, ezáltal elhalt foltokat hagyva a területen, amelyek a nagy nedvességnek köszönhetően könnyedén elmohásodnak.

MEDDIG SZABAD FÜVESÍTENI, FELÜLVETNI?

A felülvetést, füvesítést és egyéb munkálatokat lassan érdemes befejezni és hagyni a füvet a saját tempójában regenerálódni.
Amennyiben Ön mégsem tudta elvégezni a kívánt munkálatokat, akkor legyen óvatos az éjjeli fagyokkal, mert a hideg idő nem kedvez a zsenge, frissen kihajtott fűszálaknak.
MIVEL TÁPLÁLJA A GYEPFELÜLETÉT TÉLEN?
Ha trágyázni szeretné a gyepét, mindenképp őszi/téli műtrágyát használjon; ezek általában alacsony nitrogéntartalmúak, de több foszfátot és káliumot tartalmaznak, mint a nyári tápanyagok. Ez a két tápanyag elősegíti a gyökérfejlődést és erősíti a növény sejtfalait, így a gyep erősebb és egészségesebb állapotban várhatja a telet.


A lassú felszívódású trágyák hatékonyabbak, mivel fokozatosan juttatják a tápanyagokat a talajba, elkerülve a hirtelen növekedési hullámot, amely gyepbetegségeket, például gombásodást okozhat.
A magas vastartalmú műtrágyákat pedig a fű megerősítésére és a moha elleni védelemre ajánljuk.
HOGYAN VÉGEZZE AZ UTOLSÓ FŰNYÍRÁST?
Amennyiben úgy érzi, a területnek szüksége van még egy utolsó fűnyírásra, emelje meg a fűnyíró vágási magasságát 30–40 mm-re, hiszen, ha alacsonyabbra vágja, az elősegíti a moha terjedését a gyepen.
A megfelelő magasságú vágással elősegítheti, hogy a gyepfelület télen is egészséges maradjon.

GONDOLJON A TÖBBI NÖVÉNYRE IS!

Ne felejtse el visszametszeni azokat a növényeket, amelyek a gyep fölé nyúlnak, vagy az új év növekedési időszakában a gyepfelület fölé emelkedhetnek.
Ugyanis ezek árnyékot vethetnek a gyepre, kopasz foltokat hagyva annak felületén, ezzel elősegítve a mohák vagy gyomok megtelepedését.
NE VÁRJON A LÁTVÁNYRA, ELŐZZE MEG!
A rossz vízelvezetésű, túlzottan árnyékos részeken, vagy fák csöpögési vonalánál algák jelenhetnek meg.
A sárga vagy barna foltokat, az úgynevezett fuzáriumos foltosodást, pedig egy gombabetegség okozhatja, amely csapadékos időben, a túltáplált, dús, hosszúra hagyott gyepfelületen jelenhet meg.
