Kis települések is fejlődhetnek a Magyar Falu Program keretében meghirdetett „Eszközfejlesztés belterületi közterület karbantartására” pályázata révén. Új eszközök beszerzésre került sor Mucsfa településen, erről kérdeztük Katona Csaba polgármestert.
Milyen gépekkel tudták bővíteni a gépparkukat?
Ezen pályázat keretén belül számos gépet és eszközt tudtunk vásárolni az Agrolánc Kft.-től. Ezek közül elsőként említeném az Antonio Carraro Tigre 4000, 36 lóerős, fülkés kistraktort, továbbá a géppel kompatibilis eszközöket is sikerült beszereznünk, mint Bonatti tolólapot, Caroni fűnyíró és szárzúzót, valamint pótkocsit.
Hogyan ismerték meg az Antonio Carrarot, mint márkát?
Ezen a környéken sok gyümölcsös terület található, régóta látjuk a gazdaságokban dolgozni az Antonio Carraro traktorokat. Tudtuk, hogy ezek a gépek kis túlzással, de szinte a nagyobb, modern traktorok kicsinyített másai, mert olyan komoly tudással rendelkeznek. Az is ismert volt számunkra, hogy jól kihasználhatóak, fordulékonyak és megbízhatóak. Ezért döntöttünk emellett a típus mellett. Amiről az ember csak jót hall, abban nagyobb a bizalma.
Miért volt szükség ezen gépek beszerzésére?
Egy olyan kis településen, mint a miénk, nagyon kevés a munkaerő, és a közmunkások száma is csekély. A zöldterületek karbantartására itt is szükség van, a településen sokkal több a tennivaló, mint azt emberi erővel maradéktalanul el tudnánk végezni. Ez a pályázat lehetőséget kínált, hogy olyan fejlődés valósulhasson meg a településen, ami más forrásból nem történhetett volna meg.
Mekkora területet tartanak rendben a gépek?
Hozzávetőlegesen 3 hektár, ahol ezek az eszközök dolgoznak, eddig körülbelül 40 üzemórát működtek. Még a kötelező szerviz előtt állunk. A gépek tavaly ősszel érkeztek hozzánk.
Pályázat folyamatában kaptak segítséget a forgalmazó cégtől?
Az Agrolánc Kft. munkatársával, Szaniszló Lászlóval tartjuk a kapcsolatot, aki az ügyintézés teljes folyamatában sokat segített. Az első perctől kezdve igazi partneri együttműködés jött létre a forgalmazó és Mucsfa Önkormányzata között.
A gépek átvétele hogyan történt?
Tudtuk, hogy milyen komoly berendezésekről van szó, s bár nem idegen számunkra a traktorok és munkaeszközök használata, de ezeknek az új gépeknek az üzemeltetése már más jellegű hozzáértést igényel. Amikor átvettük a traktort és az eszközöket, mindent egyesével kipróbáltunk, minden gépkapcsolatot alaposan átbeszéltünk. Az átadáskor sok szakmai segítséget kaptunk, illetve ha felmerül egy-egy újabb kérdés, bármikor fordulhatunk hozzájuk.
Voltak félelmeik?
A gyors betanítás után a munkák gördülékenyen mentek, minden adaptert tudtunk üzemszerűen használni. A hóeltakarítási munkáktól azonban kicsit féltünk, de a várakozást felülmúlta a gép, mert sokkal jobban teljesített, mint azt hittük.
Mit nyertek ezekkel a gépekkel?
Erre egy szóval tudok válaszolni: Időt! Ha ezek a gépek nincsenek, az emberi teljesítmény már kevés lenne. Ezen kívül nyertünk lelkesedést, s felbuzdulva az eddigi eredményes munkákon, az idei évben további pályázatot nyújtottunk be szintén az Agrolánc Kft. gépkínálatában található darálóra és egy utcaseprőre.
Köszönjük az interjút, a géphez és a munkaeszközökhöz eredményes munkát kívánunk!